You have a lens with a focal length that has a magnitude of 24 cm. When you plac
ID: 1612933 • Letter: Y
Question
You have a lens with a focal length that has a magnitude of 24 cm. When you place an object in front of the lens, you observe that the lens creates an image of the object, such that the object is 2 times larger than the image. What is the object distance?
**Answer IS NOT D0=36 and 12**
You have a lens with a focal length that has a magnitude of 24 cm. When you place an object in front of the lens, you observe that the lens creates an image of the object, such that the object is 2 times larger than the image. What is the object distance? (a) It turns out that there are two possible solutions. The one in which the image is real is Cm (b) The one in which the image is virtual is Cm (c) Starting from either one of these locations, if you then move the object a little bit toward the lens, the image will (select all that apply) get smaller in size get larger in size stay the same size move closer to the lens move farther from the lens stay the same distance from the lens as far as distance from the lens goes, it actually depends which of the two object distances we start fromExplanation / Answer
As per given
Magnification is given by hi/ho = -v/u
Here, ho=2 hi which means hi/ho= 1/2
And 1/2 = -v/u
That is distance of image by object
Thus u =-2 v
Putting forth the lens formula
1/f= 1/v+1/u
1/24= 1/v-1/2v
1/24= 2-1/2v
V=12 and putting this value we get
U = (-) 24 cms. Negative sign is just on convention.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.