A charge of 1.5 mu C is distributed uniformly over the surface of a solid conduc
ID: 1614207 • Letter: A
Question
A charge of 1.5 mu C is distributed uniformly over the surface of a solid conducting sphere of radius R-6 cm, Point A is a distance of 3.0 cm from the center of the sphere, and point B is a distance of 90 cm from the center of the sphere. The potential difference |V_B - V_A| is: 75 kV 150 kV 225kV 37.5 kV The speed of an electron that is accelerated from rest through a potential difference of 728.8V is: a) 8.0 times 10^6 m/s b) 16 times 10^6 m/s c) 12 times 10^8 m/s d) 24 times 10^6 M/s Consider three point charges at the vertices of an equilateral triangle as shown in the figure. The total electrical potential energy of the system, (with the zero reference at infinity) is: a) -0.99 J b) -0.81 J c) -1.26 J d) -1.485 JExplanation / Answer
VA = (kQ/2R)(3-(r/R)2)
=(9*10^9 *1.5*10^-6/2*0.06)(3-(0.03/0.06)2)
=371250V
VB = kQ/r=9*10^9*1.5*10^-6/0.09=150000 V
difference=371250-150000=225 kV
2)0.5mv2=eV=1.6*10^-19*728.8
v=16*10^6 m/s
2)k[q1q2+q2q3+q3q1]/r=-9*10^9*[6*12-6*3-3*12]*10^-12/0.2=-0.81J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.