An unattended 18.0-kg shopping cart rolls downhill and crashes into a curb at th
ID: 1614528 • Letter: A
Question
An unattended 18.0-kg shopping cart rolls downhill and crashes into a curb at the bottom. It passes a stop sign when its speed is 2.1 m/s and hits the curb at a speed of 7.9 m/s, 3.6 m below the stop sign. (a) Calculate the change in the cart's gravitational potential energy as it rolled from the stop sign to the curb. (b) Calculate the change in the cart's kinetic energy for the same interval. (c) Was the cart's mechanical energy conserved during this interval? Explain in 1-2 sentences, based on the results obtained above.Explanation / Answer
a. The change in potential energy = mgh = 18 x 9.81 x 3.6 = 635.68 Joules
b. The change in Kinetic energy = 0.5m(v22-v12) = 0.5x18x(7.92-2.12) = 522 Joules.
c. No the energy was not conserved in this interval. Initial Energy = KE + PE = 0.5 x 18 x 2.12 + 18 x 9.81 x 3.6 = 675.37 Joules
Final Energy = Kinetic Energy = 0.5 x 18 x 7.92= 561.7 Joules. Hence initial and final energies are not same so the energy is not conserved.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.