An AC generator with an rms emf of 14.0 V is connected in series with a 0.45-H i
ID: 1614551 • Letter: A
Question
An AC generator with an rms emf of 14.0 V is connected in series with a 0.45-H inductor. The frequency of the source emf Is 75.0 Hz. (a) What is the inductive reactance of the circuit? (b) What is the rms current In the circuit? (c) What are the maximum values of the current and the source emf? (d) Write an expression for the potential difference across the Inductor as a function of time. (Assume V_L (0) - 0. Use the following as necessary: t. Do not use other variables, substitute numeric values. Assume that V_L is in volts and t is in seconds. Do not IncludeExplanation / Answer
Vrms = 14 V , L = 0.46 H , f = 75 Hz
(a) inductive reactance XL = wL
XL = 2*3.14*75*0.46 = 216.66 Ohms
(b) Vrms = Irms*XL
14 = I*216.66
Irms = 0.065 A
(c) Imax = 0.065*2^0.5 = 0.092 A
Vmax =Vrms*(2)^0.5
= 14*2^0.5 =19.8 V
(d) VL(0) = 0
V = (19.8)sin(2pi*75t)
V = (19.8V)sin(471.24t)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.