Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A beam of light containing red (660 nm) and violet (410 nm) wavelengths travels

ID: 1615111 • Letter: A

Question

A beam of light containing red (660 nm) and violet (410 nm) wavelengths travels from air, through a flat piece of crown glass 2.40 cm thick, and then back to air.

(a) If the beam has an angle of incidence of 43.8° in air, determine the angle at which the two colors of light emerge from the crown glass. The index of refraction respectively for red and violet light in crown glass is 1.512 and 1.530. (Enter a number to three decimal places.)


(b) Determine the distance separating the red and violet light as it emerges from the glass.
cm

red    
° violet     °

Explanation / Answer

(A) i = 43.8 deg

Applying snell's law,

ni sin(i) = nr sin(r)

sin43.8 = 1.512 sin(r_red)

r_red = 27.243 deg

sin43.8 = 1.530 sin(r_violet)

r_violet = 26.897 deg

(B) cos(i) =d / t(tan(r_red) - tan(r_violet))

cos43.8 = d / (2.40 (tan27.243 - tan26.897))

d = 0.0132 cm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote