The LC circuit of a radar transmitter oscillates at 22.00 GHZ. (a) What inductan
ID: 1615221 • Letter: T
Question
The LC circuit of a radar transmitter oscillates at 22.00 GHZ. (a) What inductance will resonate with a 1.00 pF capacitor at this frequency? (b) What is the inductive reactance of the circuit at this frequency? An LC generator with an output rms voltage of 24 V at a frequency of 50 Hz is connected across a 4 mu F capacitor. Find the following. (a) capacitive reactance. ohm (b) rms current A (c) maximum current in the circuit A (d) Does the capacitor have its maximum charge when the current takes its maximum value?Explanation / Answer
part a:
oscillation frequency=1/(2*pi*sqrt(L*C))
where L=inductance
C=capacitance
given C=1 pF=10^(-12) F
frequency=22*10^9 Hz
then 22*10^9=1/(2*pi*sqrt(L*10^(-12))
==> sqrt(L*10^(-12))=1/(2*pi*22*10^9)
==>L=1/(10^(-12)*(2*pi*22*10^9)^2)=5.2335*10^(-11) H
part b:
inductive reactance=2*pi*22*10^9*L
=2*pi*22*10^9*5.2335*10^(-11)
=7.2343 ohms
Q9.
part a:
capacitive reactance=1/(2*pi*frequency*C)
=1/(2*pi*50*4*10^(-6))
=795.77 ohms
part b:
rms current=rms voltage/capacitance reactance
=24/795.77=0.03016 A
part c:
maximum current=sqrt(2)*rms current
=0.042652 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.