a grinding wheel of mass 2kg and radius 35 cm can be thought of as a soild disk.
ID: 1615612 • Letter: A
Question
a grinding wheel of mass 2kg and radius 35 cm can be thought of as a soild disk. the disk is initially at rest and then experience a constant acceleration for 11 seconds until it reaches operating speed 700 r.p.m
1- what torque was applied to the wheel?
2- what was the wheen anguler displacement during this time?
2- suppose people could consume gasoline as a food source. A typical gallon has a mass of 3.2 kg and provides 44 kj per gram of energy.
a- yout metabloic power for running at 15km/h is 1150 w how far could you run in a gallon of gasoline?
Explanation / Answer
torque = I*alpha
I =moment of inertia of solid disk = MR^2/2 = 2*(0.35m)^2/2 = 0.1225
wf = wi + alpha*t
wi = 0
t = 11 s
wf = 700 rpm = 73.3 rad/s
alpha = wf/t
alpha = 6.664 rad/s^2
torque = 0.81634 N-m
part b )
theta =wi*t + 1/2 *alpha*t^2
theta = 403.172 rad
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.