A parallel-plate capacitor has a capacitance of C_0 = 5 pF when there is air bet
ID: 1616093 • Letter: A
Question
A parallel-plate capacitor has a capacitance of C_0 = 5 pF when there is air between the plates. The separation between the plates is 1 mm. (a) What is the maximum magnitude of charge that can be placed on each plate if the electric field in the region between the plates is not to exceed 30.000 V/m? [more than this, and a spark would cross the gap between plates] (b) A dielectric with a dielectric constant of 100 is inserted between the plates of the capacitor, completely filling the volume between the plates. Now what is the maximum magnitude of charge on each plate if the electric field between the plates is not to exceed 30,000 V/m?Explanation / Answer
Capacitance = Co= 5 pF
Separation between the plates = d = 1 mm.=1*10^-3 m
The electric field in the region between the plates =E= 3.00×10^4 V/m
Potential difference =V =Ed= 30 V
A) Maximum magnitude of charge =q=CV=[5*10^-12]*30
q = 1.5*10^-10 C
B) A dielectric with a dielectric constant of 100 is inserted between the plates
the maximum magnitude of charge on each plate =Q =(dilectric const)CV= 1.5*10^-8 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.