An aquarium filled with water (n = 1.33) has flat glass sides whose index of ref
ID: 1616334 • Letter: A
Question
An aquarium filled with water (n = 1.33) has flat glass sides whose index of refraction is 1.58. A beam of light from outside the aquarium strikes the glass at a 43.5 degree angle to the perpendicular (Figure 1). What is the angle of this light ray when it enters the glass? Express your answer using three significant figures. theta _2 = What is the angle of this light ray when it enters the water? Express your answer using three significant figures. theta _3 = What would be the refracted angle if the ray entered the water directly? Express your answer using three significant figures. theta _4 =Explanation / Answer
from snells's law
n1sintheta1 = n2sintheta2
theta2 = sin^-1(sin43.5/1.58) = 25.82 degrees
n2sintheta2 = n3sintheta3
theta3 = sin^-1(1.58*sin25.82/1.33) = 31.2 degrees
n1sintheta1 = n3sintheta4
theta4 = sin^-1(sin43.5/1.33) = 31.17 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.