Show much pressure needed to compress the volume of an iron block by 0.10%? Expr
ID: 1616454 • Letter: S
Question
Show much pressure needed to compress the volume of an iron block by 0.10%? Express the answer in N/m^2. The compressive strength is 55 times 10^6N/m^2. A bottle has a mass of 35.00g when empty and 98.44g when filled with water. When filled with another fluid, the mass is 89.22g. What is the specific gravity of this other fluid? What fraction of a piece of iron will be submerged when it floats in mercury? (density of iron 7.8g times 10^3kg/m^3. Density of mercury is 13.6 times 10^3kg/m^3). If a wave travels with the speed 340m/s, and the frequency of it is 100/s, what is the wavelength of the wave?Explanation / Answer
P = B ( deltaV / V )
P = (55 x 10^6) (0.10/100)
P = 55 x 10^3 Pa .........Ans
4. M_water = 98.44 - 35 = 63.44 g
Volume = 63.44 cm^3
Mass of fluid = 89.22 - 35 = 54.22 g
specific gravity = 54.22 / 63.44
= 0.855
5. Weight = V rho_iron g
Fb = V_submergd rho_mercury g
To float, W - Fb = 0
V rho_iron g - V_submergd rho_mercury g = 0
Vsubmbergdd / V = 7.8 / 13.6
= 0.57
6. v = 340 m/s
f = 100 Hz
lamdba = v / f
= 3.4 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.