A frequently quoted rule of thumb in aircraft design is that wings should produc
ID: 1616534 • Letter: A
Question
A frequently quoted rule of thumb in aircraft design is that wings should produce about 1000 N of lift per square meter of wing. (The fact that a wing has a top and bottom surface does not double its area.) At takeoff, an aircraft travels at 56 m/s. so that the air speed relative to the bottom of the wing is 56 m/s. Given the sea level density of air to be 1.29 kg/m^3, how fast must it move over the upper surface to create the ideal lift? How fast must air move over the upper surface at a cruising speed of 242 m/s and at an altitude where air density is one-fourth that at sea level?Explanation / Answer
a)
We will use Bernoulli’s equation,
P=1/2**(v22 – v12)
Flift/A = 1/2**(v22 – v12)
Flift= 1/2*A**(v22 – v12)
Plugging given data,
1000= ½*1.29*(v22 – 56^2)
v2 = 68.46 m/s
b)
1000= ½*1.29*(v22 – 242^2)
v2 = 245.18 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.