A 95 kg patient swallows a 30 Ci beta emitter whose half-life is 5.0 days and wh
ID: 1618099 • Letter: A
Question
A 95 kg patient swallows a 30 Ci beta emitter whose half-life is 5.0 days and whose RBE is 1.6. The beta particles are emitted with an average energy of 0.35 MeV, 90% of which is absorbed by the body.
You are a health care worker needing to find the patient's dose equivalent after one week. These series of steps will help you find that dose equivalent. In all questions, assume the radioactive nuclei are distributed throughout the patient's body and are not being excreted.
Part A---How many radioactive nuclei did the patient swallow? ANSWER: No=6.92x10^11
Part B---How many radioactive nuclei are left in the patient after one week? ANSWER N=2.62x10^11
Part C---How many radioactive decays occured in the patient during the first week? ANSWER Nd= 4.30x10^11
I NEED PART D---How much energy (in Joules) was deposited into the patient during the week?
Please answer in Joules.
--->It is not 3.05J, or 1.32x10^-2 J!!!!!
Explanation / Answer
D)
Energy deposited on the first week, E = 0.9*Nd*Avaerage energy of beta particle
= 0.9*4.3*10^11*0.35 Mev
= 0.9*4.3*10^11*0.35*10^6 eV
= 0.9*4.3*10^11*0.35*10^6*1.6*10^-19 J
= 0.0217 J
= 2.17*10^-2 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.