We all know that your homes have primary voltage (V_P), 120 v that comes to them
ID: 1618406 • Letter: W
Question
We all know that your homes have primary voltage (V_P), 120 v that comes to them, but most doorbells only need approximately a voltage (V_s) of 10 V. This is where a transformer comes into play What type of transformer is needed to reduce the voltage? What is the turns (N) ratio? Two capacitors (C) are connected in series. The value of C_1 = 3.0 mu F and C_2 = 6.0 mu F, both are connected across a terminal of a generator that has a frequency (f) of 510 Hz. The voltage (V) in the generator is equal to 120 V What is the series equivalence of the capacitance? What is the current (I) in the circuit?Explanation / Answer
4. (A) Step-down transformer
(B) Vp / Vs = Np / Ns
Np / Ns = 120 / 10 = 12 ( Primary to secondary coil turn ratio)
5. (A) 1/Ceq = 1/3 + 1/6
Ceq = 2 uF
(B) Z = 1 / (2 pi f C) = 1/ (2 x pi x 510 x 2 x 10^-6)
Z = 156 ohm
I = 120 / 156 = 0.77 A
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.