Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block A [2kg], push against a spring by x = 0.1 m. A ball B [1 kg], hanged on

ID: 1619623 • Letter: A

Question


A block A [2kg], push against a spring by x = 0.1 m. A ball B [1 kg], hanged on string at rest, the length of the string L = 1 m. A is released from a rest (i.e., V_ = 0) and it is sliding down along ramp with an angle of 20 degree and sliding length of d = 1 s m, then an hits the ball B, the B is moving up until it reaches the position of the angle alpha = 30 degree. Other known parameters are: spring constant k = 800 N/m friction coefficient mu = 0.2 coefficient of restitution e = 0.8. Please determine: 1) speed of A just before it hit the ban B (after travels x+d distance.) 2) Speed of ball B immediately after the impact. 3) Speed of B when it reaches the position with angle of alpha = 30 degree 4) Tension force in the string at the position of the angle alpha = 30 degree 5) Impulse on the ball B in the impact.

Explanation / Answer

1)

Let the speed of A just before the impact be v.

Work doon the A is;

W = (1/2)k(x)2 + mgsin200(x+d) - µmgcos200(x+d)

or, W = (0.5)(800 N/m)(0.1 m)2 + mg(x+d)[sin200 - µcos200]

or, W = (0.5)(800 N/m)(0.1 m)2 + (2 kg)(9.8 m/s2)(0.1 m + 1.5 m)[sin200 - µcos200]

or, W = 8.83 J

Work done is equal to change in kinetic energy, so,

W = (1/2)mv2

or, (1/2)(2 kg)v2 = 8.83 J

or, v = 3 m/s, is the speed of A before it hits B.

***************************************************************************************************

2)

A will impart horizontal velocity to B. Let the speed of B immediately after impact be vb and the horizontal velocity of A be va. Coefficient of restitution is e = 0.8

Conservation of linear momentum along horizontal direction says,

mavcos200 = mava + mbvb

or, 2vcos200 = 2va + vb -------- (1)

Also, vb - va = evcos200 = 0.8vcos200 ------- (2)

So from equations (1) and (2), we get,

2vcos200 = 2(vb - 0.8vcos200) + vb

or, 3.6vcos200 = 3vb

or, 1.2(3m/s)cos200 = vb

or, vb = 3.38 m/s, is the speed of B immediately after the impact.

***************************************************************************************************

3)

After the impact the ball moves up till an angle 300

So speed of B at this position would be zero.

***************************************************************************************************

4)

When B is at = 300

T - mgcos300 = 0, since speed is zero at this instant,

So, T = mgcos300 = (2kg)(9.8 m/s2)cos300

or, T = 17 N, is the tension in the string at this position.

***************************************************************************************************
This concludes the answers. Check the answer and let me know if it's correct. If you need any more clarification or correction, feel free to ask.....

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote