Suppose arriving string makes 12 vibrations in 60 seconds at 20 degree C. Find t
ID: 1619650 • Letter: S
Question
Suppose arriving string makes 12 vibrations in 60 seconds at 20 degree C. Find the period and frequency of vibrations? How long is this sound wave? Suppose an explosion occurs as a result of a lighting strike on an electrical transformer device mounted on a utility pole 9km away from you. How long after the explosion do you hear it? What is the frequency of vibration that you hear ? Air Temperature is approximately equal to 22 degree C. Suppose a turning fork vibrates at 400 Hs in air. (a) Find the wavelength of the tone emitted at 22 degree C? (b) What is the period of each vibration? Imagine a grandfather clock's 1 m long stringing pendulum has a period of 3 seconds. What is its frequency? What must be the period of a pendulum with a frequency of 5Hz at room Temperature?Explanation / Answer
(1)
No. of vibrations, n = 12
Time interval, t=60 s
Period of vibrations, T = 60/12 = 5 s
Frequency, f = 1/T = 1/5 = 0.2 Hz
Wavelength = v/f
Where
v = velocity of sound at 20 degree = 332 + 0.608*20 = 344.16 m/s
So
Wavelength = 344.16/0.2 = 1720.8 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.