A ladder of length L = 2.7 m and mass m = 21 kg rests on a floor with coefficien
ID: 1619798 • Letter: A
Question
A ladder of length L = 2.7 m and mass m = 21 kg rests on a floor with coefficient of static friction s = 0.56. Assume the wall is frictionless.
1)
What is the normal force the floor exerts on the ladder?
N
2)
What is the minimum angle the ladder must make with the floor to not slip?
°
3)
A person with mass M = 68 kg now stands at the very top of the ladder.
What is the normal force the floor exerts on the ladder?
N
4)
What is the minimum angle to keep the ladder from sliding?
IHIHIHIHIHIHIHIHIHIHIHI IHIHIHIHIHIHIHIHIHIHIHIExplanation / Answer
Given that
mass of ladder m=21 kg
length of ladder L=2.7 m
(1) now we find the normal force the floor exerts on the ladder
Since the wall is frictionless, the normal force on the floor supports the full weight of the ladder.
Therefore N = 21kg * 9.8m/s² = 205.8 N
(2) now we find the minimum angle the ladder must make with the floor to not slip
At the threshold, Fw= Ff = µmg = 0.56 * 205.8N = 115.25 N
where Ff is the friction force at the floor and Fw is the opposing force at the wall.
Sum the moments about the base of the ladder:
205.8N * 2.7/2 * cos = 115.25N * 2.7m * sin
277.8N·m = 311.2N·m * tan
= tan^-1(277.8/311.2) = 41.8º
(3) now we find the normal force the floor exerts on the ladder
N2 = 205.8N + 68kg * 9.8m/s² = 872.2N
(4) now we find the minimum angle to keep the ladder from sliding
Ff = 872.2N * 0.56 = 488.4 N = Fw
205.8N * 2.7m/2 * cos + 68kg * 9.8m/s² * 2.7m * cos = 488.4N * 2.7m * sin
277.83N·m + 1799.3N·m = 1318.7N·m * tan
= tan^-1[1318.7/2077.13]=32º
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.