This assignment, you submit answers by question parts The number of submissions
ID: 1619816 • Letter: T
Question
This assignment, you submit answers by question parts The number of submissions remaining for each question part only changes if you submit or the best submission for each question part is used for your score The G string on an instrument Is 50 cm long. When played without fingering, It vibrates at a frequency of 196 Hz. The next higher notes on the C-major scale are A (220 Hz). B (247 Hz), C (262 Hz), and D (294 Hz). What distance x from the end of the string must a finger be placed to play each of these notes? x_A = 26.73 cm x_B = cm x_c = cm x_D = cm Determine the relationship between the fundamentals frequency and the length of the string. Taking a ratio of the frequencies should yield a ratio of string lengths.Explanation / Answer
The frequency of the stretched string is given by
f = 1/2L * sqrt(T/mu)
mu = mass per unit length
T = tenstion
for whole length
196 = (1/2*0.5m )*sqrt(T/mu)
sqrt(T/mu) = 196 m/s
for A point
220 = 1/2*xa * 196
xa = 196/2*220
xa = 44.5 cm
for poitn B
f = (1/2*xb)*sqrt(T/mu)
247 = (1/2*xb)*196
xb = 39.68 cm
for point C
262 = (1/2*xc)* 196
xc = 37.4 cm
for point D
294 = (1/2*xd)*196
xd = 33.3 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.