Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A large wooden turntable in the shape of a flat uniform disk has a radius of 2.4

ID: 1620272 • Letter: A

Question

A large wooden turntable in the shape of a flat uniform disk has a radius of 2.45 m and a total mass of 110 kg. The turntable is initially rotating at 3.25 rad/s about a vertical axis through its center. Suddenly, a 74.5-kg parachutist makes a soft landing on the turntable at a point near the outer edge. (a) Find the angular speed of the turntable after the parachutist lands. (Assume that you can treat the parachutist as a particle.) 2.25 rad/s (b) Compute the kinetic energy of the system before and after the parachutist lands. KE_befor = J KE_after = J

Explanation / Answer

I1 = ½Mt*R² = 330.14 kgm²

I2 = I1+Mp*R² = 330.14 + 74.5*2.45² = 777.33 kgm²

w2 = [I1/I2]*w1 = [330.14/777.33]*3.25 = 1.380 rad/sec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote