An object with a height of 2.59 cm is placed 35.4 mm to the left of a lens with
ID: 1620655 • Letter: A
Question
An object with a height of 2.59 cm is placed 35.4 mm to the left of a lens with a focal length of 32.1 mm.
Part A
Where is the image located?
di = _____ m
Part B
Where is the image located?
( ) The image is located to the right of the lens.
( ) The image is located to the left of the lens.
Part C
What is the height of the image?
hi = _________ cm
Item 2 An object with a height of 2.59 cm is placed 35.4 mm to the left of a lens with a focal length of 32.1 Part A Where is the image located? Submit My Answers Give Up Part B Where is the image located? o The image is located to the right of the lens O The image is located to the left of the lens Submit My Answers Give Up Part C What is the height of the image?Explanation / Answer
1/f) = (1/p) + (1/q)
(1/32.1) = (1/35.4) + (1/q)
(1/q) = 2.904*10^-3mm
q = 344.35mm = 0.34435m
(b)on the right of lens if the image is on the far side of the lens as the object, the imagedistance is positive and the image is real.
h'/h = -(q/p)
h'/2.59cm = -(34.435cm/2.59cm) = -13.295
h' = 2.59 * -13.295 = -34.434cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.