The sound intensity from a jack hammer breaking concrete is 2.0 W/m^2 at a dista
ID: 1620763 • Letter: T
Question
The sound intensity from a jack hammer breaking concrete is 2.0 W/m^2 at a distance of 2.0 m from the point of impact. This is sufficiently loud to cause permanent hearing damage if the operator d wear ear protection. Part A What is the sound intensity for a person watching from 50 m away? Express your answer using two significant figures I = __________ W/m^2 Part B What is the sound intensity level for a person watching from 50 m away? Express your answer using two significant figures. Beta = _________ dBExplanation / Answer
A.
We know that sound intensity is given by:
I = Power/Area
Area = 4*pi*r^2
I = P/(4*pi*r^2)
Since Power source is constant, So
I2/I1 = A1/A2
I2 = I1*(A1/A2) = I1*(R1/R2)^2
I2 = 2*(2/50)^2
I2 = 3.2*10^-3 W/m^2
B.
Sound intensity level is given by:
beta = 10*log (I2/I0)
Beta = 10*log (3.2*10^-3/10^-12) = 95.05 dB
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.