An isotope of gallium, 67 Ga, has an atomic number of 31 and a half-life of 78 h
ID: 1621870 • Letter: A
Question
An isotope of gallium, 67Ga, has an atomic number of 31 and a half-life of 78 hours. Consider a small mass of 3.8 grams for 67Ga which is initially pure.
1)Initially, what is the half-life of the gallium?
T1/2o =? hr
2)Initially, what is the initial decay constant of the Ga atom in the sample?
o =? hr-1
3)Initially, what is the decay rate of the gallium?
Ro =? bq
4)What is the half-life of the gallium after 72 hours?
T1/21 =?hr
5)Initially, what is the initial decay constant of the Ga atoms after 72 hours?
1 =? hr-1
6)What is the decay rate of the gallium after 72 hours?
R1 =? bq
Explanation / Answer
Here
a)78 Hours (given)
b) = decay constant
t1/2 = ln(2)/
= ln(2)/t1/2 = ln(2)/78 = 8.8865 * 10-3 hr-1
c) Decay Rate = -dN/dt = N = 8.8865 * 10-3 * (3.8/31) * 6.023 * 1023 = 6.56 * 1020
d) N72 = N0(1-e-8.8865*(10^(-3))*72) = 0.4726N0
0.4726N0/2 = 0.4726N0(1-e-8.8865*(10^(-3))*t)
e-8.8865*(10^(-3))*t = 0.5
8.8865*(10^(-3))*t = ln(0.5)
t = 78 Hours
e) = decay constant = 8.8865 * 10-3 hr-1
f)Decay Rate = N = 8.8865 * 10-3 * 0.4726 * (3.8/31) * 6.023 * 1023 = 3.1 * 1020
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.