The Hale reflecting telescope at the Palomar observatory has a parabolic mirror
ID: 1622111 • Letter: T
Question
The Hale reflecting telescope at the Palomar observatory has a parabolic mirror with a 16.8 m focal length and a diameter of 200 in (5.08 m). If a 2.50-cm eyepiece is used, what magnification is achieved? A. 149 B. 672 C. 1210 D. 2410 E. 3240 You pull the finder-scope (which has a magnification of 3.0) off of your telescope to use it as a compound microscope (which has a magnification of 10). If the tube length is 10 cm, what is the focal length of the (finder- scope) objective lens? A. 1.6 cm B. 2.9 cm C. 5.3 cm D. 8.7 cm. E. 16 cmExplanation / Answer
Hale refelecting telescope
Magnification = focal length of primary lens/ focal length of eye piece
F of lens = 16.8m = 1680 cm
F of eye piece = 2.5 cm
M = 672
compound microscope
M= M1.M2
M1= -L/F0
M2= 25cm/Fe
10= 3.M2
M2= 10/3
3= 10 cm/f0
fo= 10/3 = 3.3 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.