A 2.30-kg bucket containing 14.0 kg of water is hanging from a vertical ideal sp
ID: 1622125 • Letter: A
Question
A 2.30-kg bucket containing 14.0 kg of water is hanging from a vertical ideal spring of force constant 450 N/m and oscillating up and down with an amplitude of 3.00 cm. Suddenly the bucket springs a leak in the bottom such that water drops out at a steady rate of 2.00 g/s.
Part A
When the bucket is half full, find the period of oscillation.
Express your answer with the appropriate units.
Part B
When the bucket is half full, find the rate at which the period is changing with respect to time.
Part C
Is the period getting longer or shorter?
Part D
What is the shortest period this system can have?
Explanation / Answer
A.
Time period is given by:
T = 2*pi*sqrt (m/k)
mass of bucket when it's half full = 2.3 kg + 7 = 9.3 kg
T = 2*pi*sqrt (9.3/450) = 0.903 sec
B.
T = sqrt (m/k)
dT/dt = [2*pi/(2*sqrt (mk))]*(dm/dt)
dT/dt = [pi/sqrt (mk)]*(dm/dt)
dT/dt = [pi/sqrt (9.3*450)]*(-2*10^-3) = -9.71*10^-5 sec per sec
C.
Since dT/dt is negative period will be getting shorter
D.
Shortest time period will be when all water is leaked out, then
T = 2*pi*sqrt (2.3/450) = 0.45 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.