A straight wire is aligned north-south in a region where Earth\'s magnetic field
ID: 1623080 • Letter: A
Question
A straight wire is aligned north-south in a region where Earth's magnetic field B directed 55.0 degree above the horizontal, with the horizontal component directed due north. The wire carries a current of 8.10 A toward the south. The magnetic force on the wire per unit length of wire has magnitude 260 times 10^-3 N_2/m. (a) What is the direction of the magnetic force on the wire? north south east west (b) What is the magnitude of B vector? A straight wire in a magnitude filed experiences a force of 0.28 N when the current in the wire is changed, and the wire experiences a force of 0.049 N as a result, What is the new current? AExplanation / Answer
4 ans
Given that
angle=55 degree
current i=8.1 A
force/length (F/L)=2.6*10^-3 N/m
basing on the concept of the fleming left hand rule
now we find the magnetic field
Force F=BiLsin(theta)
F/L=Bi*sin(55)
2.6*10^-3=B*8.1*sin(55)
magnetic field B=3.92*10^-4 T
the magnetic force is north direction
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
5 ans
Given that
length L=45 m
current i=64 A
force F=0.15 N
angle =62 degree
now we find the magnetic field
F=BiL sin(theta)
0.15=B*64*45*sin(62)
magnetic field B=5.9*10^-5 T
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
6 ans
Given that
force F1=0.025 N
current i1=2.8 A
current i2=?
force F2=0.049 N
now we find the current i2
F1/F2=I1/I2
0.025/0.049=2.8/i2
current i2=5.5 A
therefore the current i2=5.5 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.