Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 100 kg man rests on a cliff holding a cord over the edge of the cliff with a 2

ID: 1623759 • Letter: A

Question


A 100 kg man rests on a cliff holding a cord over the edge of the cliff with a 20 kg child hanging from the cord. The coefficients of friction between the man and the ground are mu_s = 0.3 and mu_k = 0.1. What is the force of friction on the man? a) 98 N b) 196 N c) 294 N d) 302 N e) 323 N A block with mass 20 kg a sliding up a plane (mu_k = 0.2. inclined at 20 degree) at a speed of 2 m/s to the right (positive x-direction). Hanging over the edge of the inclined plane is a 3 kg mass. How far does the 20 kg mass go up along the plane before it comes to rest? a) 0.62 m b) 0.74 m c) 0.80 m d) 0.91 m e) it doesn't stop

Explanation / Answer

14) Tension in the rope T = mg = 20 * 9.8 = 196 N

This tension is also acting on the man of mass 100 Kg. So due to frictional force acting in the opposite direction of the Tension, the man will be able to stand on the ground at rest. Therefore, frictional force is 196 N.Option B.