The density of ice is about 900 kg/m3, and the density of water is about 1000 kg
ID: 1623857 • Letter: T
Question
The density of ice is about 900 kg/m3, and the density of water is about 1000 kg/m3. A cubic block of ice one meter on a side floats in water. Assuming that the lowest square face of the cube is horizontal, the height of the block above the water line is: What is Bernoulli's Principle? Provide examples and applications: The temperature of a beaker of water is 318.2 K. What are the Degree C and Degree F temperatures? A long steel beam has a length of twenty-five meters on a cold day when the temperature is 0 degree C. What is the length of the beam on a hot day when T = 40 degree C? (alpha_steel = 1.1 times 10^-5/C degree) If the output piston in a hydraulic pump exerts a greater force than one applied to the input piston, is the pressure at the output piston also larger than at the input piston? Explain An ice cube is placed in a glass of water. What happens to the level of water as the ice melts? What is zeroth law of thermodynamics?Explanation / Answer
9.
T = 318.2 K
T in Celsius = 318.2 - 273.15 = 45.05 C
T(F) = T(C)*(9/5) + 32
T(F) = 45.05*(9/5) + 32
T in Degree F = 113.09 F
10.
dL = L0*alpha*dT
dT = 40 - 0 = 40 C
L0 = 25 m
alpha = 1.1*10^-5 /C
dL = L - L0
So,
L = L0 + alpha*L0*dT
L = 25*(1 + 1.1*10^-5*40) = 25.011 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.