A geothermal heat pump with a coefficient of performance of 4.2 is capable of re
ID: 1623867 • Letter: A
Question
A geothermal heat pump with a coefficient of performance of 4.2 is capable of removing 500,000 Btu of heat over a 24-hour period. What is the power rating of this heat pump? 2. A GHP system utilizes thermal mass of the underground soil to cool/heat the building during summer/winter months. What are the maximum theoretical coefficients of performance for cooling and heating? Assume coldest and warmest outside air temperatures of -10degreeC, and 42degreeC, and that underground soil temperature remain essentiallyExplanation / Answer
Coefficient of performance k=QH/W
W=QH /k
QH = 500000 btu =500000 * 1055.06 J
W= 500000*1055.06 /4.2
W= 1256.024 * 10^5 = 1.256024 * 10 ^8 J
Power of this heat pump= W/T
= 1.256024 * 10 ^ 8 /(24*60*60)
=1.453731 * 10^3 J/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.