The aliens have kidnapped Jimmy. Jane is preparing to fight the aliens and rescu
ID: 1623907 • Letter: T
Question
The aliens have kidnapped Jimmy. Jane is preparing to fight the aliens and rescue Jimmy. She is swinging a 1.7 m sling in a vertical circle with a 4.9 kg cat in it at a constant speed of 6 m/s. If Jane releases the sling at the bottom of the circle at an angle of 23degrees with the vertical. What will the tension in the sling be? The aliens have kidnapped Jimmy. Jane is preparing to fight the aliens and rescue Jimmy. She is swinging a 1.7 m sling in a vertical circle with a 4.9 kg cat in it at a constant speed of 6 m/s. If Jane releases the sling at the bottom of the circle at an angle of 23degrees with the vertical. What will the tension in the sling be?Explanation / Answer
Here ,
L = 1.7 m
m = 4.9 Kg
v = 6 m/s
let the tension in the string is T
Now, for the force along string
T - m * g * cos(theta) = m * v^2/L
T = 4.9 * (9.8 * cos(23 degree) + 6^2/1.7)
T = 148 N
the tension in the sling is 148 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.