Calculate the angle of the second-order maximum for monochromatic light of wavel
ID: 1624089 • Letter: C
Question
Calculate the angle of the second-order maximum for monochromatic light of wavelength 550 nm if it illuminates. a- a double slit with a slit separation of 2.0 x 10^-6 m b- a diffraction grating with 10,500 slits in 1.0 m Calculate the angle of the second-order maximum for monochromatic light of wavelength 550 nm if it illuminates. a- a double slit with a slit separation of 2.0 x 10^-6 m b- a diffraction grating with 10,500 slits in 1.0 m a- a double slit with a slit separation of 2.0 x 10^-6 m b- a diffraction grating with 10,500 slits in 1.0 mExplanation / Answer
conditon for diffraction maximum is
d sin theta = m lamda
for m = 2
(2 * 10^-6) sin thet_2 = 2 ( 550 * 10^-9)
theta_2 = sin^-1 ( 2 ( 550 * 10^-9)/2 * 10^-6
=33.36 degree
(b)
d = 1/N = 1/10500 = 9.52 * 10^-5
theta_2 = sin^-1 ( 2 ( 550 * 10^-9)/9.52 * 10^-5)
=0.66 degree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.