A slapshot in a hockey game was clocked at 241 km/h. The distance between the ax
ID: 1624838 • Letter: A
Question
A slapshot in a hockey game was clocked at 241 km/h. The distance between the axis and the puck at the time of the shot is about 1.2 m. What would the angular velocity of the hocky player/stick system have to be to generate the pucks velocity? Assuming the player found his favorite length of stick and doesn't want to change, what would you suggest he do to increase his slapshot speed? This same player only rotated his body at an angular velocity of 20 rad/s. how did the the system achieve such a high angular velocity at the time of the shot?
Explanation / Answer
V = linear speed = 241 km/h = 241 (5/18) = 66.94 m/s
r = distance from the axis = 1.2 m
angular velocity is given as
w = V/r
w = 66.94/1.2
w = 55.8 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.