Elastic collision of two particles: The first particle has a mass of 0.1 kg and
ID: 1625097 • Letter: E
Question
Elastic collision of two particles: The first particle has a mass of 0.1 kg and has a velocity of 1 m/sec. The second particle has the same mass and has the same velocity (in the opposite direction) a) What is the velocity of the two particles after the collision (assume that the incoming particle moves to the right)? b) Compute the velocity of the center of mass, before and after the collision. c) Assume that the duration of the collision is 0.01 seconds. What will be the impulse on each particle? d) What will the kinetic energy of each particle before and after the collision?Explanation / Answer
2.
a)
m1 = 0.1 kg m2 = 0.1 kg
v1i = 1 m/s v2i = - 1 m/s
v1f = ? v2f = ?
using conservation of momentum
m1 v1i + m2 v2i = m1 v1f + m2 v2f
(0.1) (1) + (0.1) (-1) = (0.1) v1f + (0.1) v2f
v1f = - v2f Eq-1
using conservation of kinetic energy
m1 v21i + m2 v22i = m1 v21f + m2 v22f
(0.1) (1)2 + (0.1) (-1)2 = (0.1) v21f + (0.1) v21f
V1f = - 1 m/s
and V2f = 1 m/s
b)
Vbefore = m1 v1i + m2 v2i /(m1 + m2) = (0.1) (1) + (0.1) (-1) /(0.2) = 0 m/s
Vafter = m1 v1f + m2 v2f /(m1 + m2) = (0.1) (-1) + (0.1) (1) /(0.2) = 0 m/s
c)
Change in momentum = m (V2f - V2i) = (0.1) (1 - (-1)) = 0.2
t = time of collision = 0.01 sec
Impulse = change in momentum / time = 0.2 /0.01 = 20 Ns
d)
KEbefore = (0.5) (0.1) (1)2 = 0.05 J
KEafter = (0.5) (0.1) (-1)2 = 0.05 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.