Elastic collision of two particles: The first particle has a mass of 0.1kg and h
ID: 1625100 • Letter: E
Question
Elastic collision of two particles: The first particle has a mass of 0.1kg and has a velocity of 1 m/sec. The second particle has the same mass and has the same velocity (in the opposite direction a) What is the velocity of the two particles after the collision (assume that the incoming particle moves to the right)? b) Compute the velocity of the center of mass, before and after the collision. c) Assume that the duration of the collision is 0.01 seconds. What will be the impulse on each particle? d) What will the kinetic energy of each particle before and after the collision?Explanation / Answer
a)Since it is elastic head on collision of same mass objects,
velocities will be exchanged.
velocity of first = 1m/s. left
velocity of second = 1 m/s right
b)before collision Vcm = (1-1) = 0 m/s
after collision Vcm = (1-1) = 0 m/s
c) impulse on first particle = change in its momentum
= 0.1*(1+1) = 0.2 Ns leftward
impulse on second= 0.2 Ns rightward
d) Since it is elastic head on collision, KE will remain same after collision.
for first particle,
KE1i = 0.5*0.1*1^2= 0.05 J
KE1f = 0.05 J
for second particle,
KE2i = 0.05 J
KE2f = 0.05 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.