Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.You tie a rope to a pail of water and you swing the pail in a vertical circle

ID: 1625217 • Letter: 1

Question

1.You tie a rope to a pail of water and you swing the pail in a vertical circle of radius 80.0 cm. What minimum speed must you give the pail at the highest point of the circle if no water is to spill from it?

2. An airplane travels at 500 km/h as it makes a horizontal circular turn of radius 1.6 km. What is the magnitude of the net force on the 78-kg pilot?

3. A race car starts from rest on a circular track of radius 400 m. Its speed increases at the constant rate of 0.440 m/s2. At the point where the radial and tangential accelerations are equal, determine:

a.     the speed of the race car

b.     the distance traveled

c.     the elapsed time

4. Consider the two blocks in the diagram below, where block A is two times heavier than block B. Also, the coefficient of kinetic friction (µk) between the two blocks is the same as between block B and the inclined surface. Knowing that block B slides down the incline at a constant speed, calculate µk.

33 o

Explanation / Answer

Question 2) centripetal force is required to make a horizontal circular turn

Centripetal acceleration = v^2/r

Centripetal force = m*v^2/r

Given r = 1.6 km = 1600 m

And 500 km/hr = (500 * .278 ) m/s = 139 m/s

Mass = 78 kg

Force = (78*139^2)/1600 = 941.9 N

magnitude of the net force = 941.9 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote