To practice Problem-Solving Strategy 25.1 Power and Energy in Circuits. A device
ID: 1625340 • Letter: T
Question
To practice Problem-Solving Strategy 25.1 Power and Energy in Circuits. A device for heating a cup of water in a car connects to the car's battery, which has an emf elementof = 10.0 V and an internal resistance r_int = 0.05 ohm. The heating element that is immersed in the cup of water is a resistive coil with resistance R. David wants to experiment with the device, so he connects an ammeter into the circuit and measures 11.5 A when the device is connected to the car's battery. From this, he calculates the time to boil a cup of water using the device. If the energy required is 100 kJ, how long does it take to boil a cup of water? Which of the following four circuit diagrams best represents the experiment described in this problem?Explanation / Answer
Circuit A represents the experiment setup .The reason being the external resistance and battery resistance are in series and ammeter should also be in series to measure current in circuit.
Current in circuit = 11.5A
Battery source = 10 V
Total resistance of circuit = 10/11.5 = 0.87 Ohm
Internal resistance of battery = 0.05 ohm
Therefore, resistance of resistive coil, R = 0.87-0.05 = 0.82 Ohm
power dissipated across resistance = 11.52x0.82 = 108.4 Watts
Total energy required = 100kJ = 100000J
Total time required = 100000/108.4 = 922.5 seconds = 15.37 minutes
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.