A fighter jet is launched from an aircraft carrier with the aid of its own enfin
ID: 1626154 • Letter: A
Question
A fighter jet is launched from an aircraft carrier with the aid of its own enfines and a steam-powered catapult. The thrust of its engines is 2.3 x 10^5 N. In being launched from rest it moves through a distance of 87 m and has a kinetic energy of 4.5 x 10^7 J at lift-off. What was the work done on the jet by the catapult?
A fighter jet is launched from an aircraft carrier with the aid of its own enfines and a steam-powered catapult. The thrust of its engines is 2.3 x 10^5 N. In being launched from rest it moves through a distance of 87 m and has a kinetic energy of 4.5 x 10^7 J at lift-off. What was the work done on the jet by the catapult?
Explanation / Answer
We know from work-energy conservation that
Total work done W = dKE
W = 4.5*10^7 J
Work done by engine = F*r = 2.3*0^5*87 = 2.001*10^7 J
Work done by catapult = Total work - work done by engine
Wc = 4.5*10^7 - 2.00*10^7 = 2.5*10^7 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.