The output voltage of an AC generator is given by Delta v = (180 V) sin (70 pi t
ID: 1626325 • Letter: T
Question
The output voltage of an AC generator is given by Delta v = (180 V) sin (70 pi t). The generator is connected across a 21.0-Ohm resistor. a. Should the argument for the sine function be in degrees or radians? b. By inspection, what is the maximum voltage? c. By inspection, what is the frequency? d. Find the rms voltage across the resistor. e. Find the rms current in the resistor. f. Find the maximum current in the resistor. g. Find the power delivered to the resistor. h. Find the current when 0.0050 s. i. To make rms current 5A, what inductance must be put in this circuit?Explanation / Answer
Given Data
V = 180 V * sin (70t)
It is in the form of
V = Vm * sin (2f*t)
Solution :-
(b) By inspection, what is the maximum voltage?
Peak voltage = 180 V
(c) By inspection, what is the frequency?
f = 70/2 = 35 Hz
(d) Find the rms voltage across the resistor.
Vrms= 180/sqrt(2) = 127.3 V
(e) Find the rms current in the resistor.
Irms=Vrms/R= 127.3 / 21.0 = 6.06 A
(f) Find the maximum current in the resistor.
Ip = Vp/R = 180 / 21.0 = 8.57 A
(g) Find the power delivered to the resistor.
Prms= Vrms* Irms
= 127.3 x 6.06 = 771.44 W
(h) Find the current whent= 0.0050 s.
Evaluate v = (180V)sin(70(pi)(0.0050) / 21 = 7.64 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.