a skydiver reaches a speed of 10.4 m/s as he approaches the ground with his para
ID: 1626733 • Letter: A
Question
a skydiver reaches a speed of 10.4 m/s as he approaches the ground with his parachute. during an attempt to snap one last photo with his camera he fumbled it from a height of 52.1 m above the ground. determine the speed with which the camera hits the ground. ignore air resistance a skydiver reaches a speed of 10.4 m/s as he approaches the ground with his parachute. during an attempt to snap one last photo with his camera he fumbled it from a height of 52.1 m above the ground. determine the speed with which the camera hits the ground. ignore air resistanceExplanation / Answer
Using
v^2 = u^2 + 2as = 10.4^2 + 2*9.8*52.1 = 1129.32
v = 33.61 m/s which is the speed with which camera hits the ground
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.