Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two capacitors C_1 = 7.3 mu F, C_2 = 14.7 mu F are charged individually to V_1 =

ID: 1626936 • Letter: T

Question

Two capacitors C_1 = 7.3 mu F, C_2 = 14.7 mu F are charged individually to V_1 = 15.8 V, V_2 = 5.0 V. The two capacitors are then connected together in parallel with the positive plates together and the negative pates together: Calculate the final potential difference across the plates of the capacitors once they are connected. Calculate the amount of charge that flows from one capacitor to the other when the capacitors are connected together. 5.27 times 10^-5 C By how much is the total stored energy reduced when the two capacitors are connected? Calculate the stored energy for the two capacitors individually before they were connected and add them up, and compare that to the energy of the combined system.

Explanation / Answer

Charge in capacitor C1 = Q1 =C1V1

= 7.3 x 15.8 x 10-6 = 0.00011534 Coulomb

Charge in capacitor C2 = Q2 =C2V2

= 14.7 x 5 x 10-6 = 0.0000735 Coulomb

Total charge in system = Q=Q1+Q2 = 0.00018884 Coulomb

When the capacitors are connected in parallel, the capacitance of circuit = C=C1+C2

= (7.3+14.7)x10-6 = 22 x 10-6 F

Final voltage of system = V= Q/C

= 0.00018884/22 x 10-6 = 8.58 V

Final charge in C1 = C1V = 7.3 x 8.58 x 10-6 = 0.000062634 Coulomb

Final charge in C2 = C2V = 14.7 x 8.58 x 10-6 =0.000126126 Coulomb

Total initial energy of system = (1/2)(C1V12+C2V22) = 0.001094936 J

Total final energy of system = (1/2)(C1+C2)V2 = 0.0008097804 J

Reduction in energy = 0.001094936-0.0008097804 = 0.0002851556 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote