A particle (mass 6.0 mg) moves with a speed of 4.0 km/s and a direction that an
ID: 1627652 • Letter: A
Question
A particle (mass 6.0 mg) moves with a speed of 4.0 km/s and a direction that an angle of 37 degree above the positive x axis. A magnetic field (5.0 mT)i produce an acceleration of (8.0 m/s^2)k. What is the charge of the particle? a. +4.0 mu C b. -4.0 mu C c. -4.8 mu C d. +4.8 mu C e. - 2.4 mu C A long straight wire carries a current of 30 A. What is the magnitude of the magnetic field at a distance of 2.5 mm from the axis of the wire? a. 1.2 mT b. 2.4 mT c. 3.6 mT d. 4.8 mT e. 5.0 mT The 60 Hz ac source of the series circuit shown in the figure has a voltage amplitude of 120 V. The capacitive reactance is 790 Ohm, the inductive reactance is 270 Ohm, and the resistance is 500 Ohm. Which of the following statements applies? a. The total voltage leads the current by an angle of 46 degree b. The total voltage lags the current by an angle of 46 degree c. The total voltage leads the current by an angle of 64 degree d. The total voltage lags the current by an angle of 36 degree e. The total voltage and the current are in phase What is the frequency of the circuit shown in the previous question? a. 53 Hz b. 73 Hz c. 93 Hz d. 103 Hz e. 123 HzExplanation / Answer
here,
m = 6 mg = 6 * 10^-6 kg
speed , v = 4000 * (cos(37)i + sin(37) j) m/s
v = 3194.54 i + 2407.26 j m/s
B = 0.005 T i
accelration , a = 8 m/s^2 k
F = q * ( v X B)
6 * 10^-6 * 8 k = q * ( (3194.54 i + 2407.26 j ) X (0.005 T i))
q = - 4 * 10^-6 C = - 4 uC
the charge of the particle is b) -4 uC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.