Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Item 4 A physics professor is pushed up a ramp inclined upward at an angle 26.0

ID: 1627935 • Letter: I

Question

Item 4

A physics professor is pushed up a ramp inclined upward at an angle 26.0 above the horizontal as he sits in his desk chair that slides on frictionless rollers. The combined mass of the professor and chair is 88.0 kg . He is pushed a distance 2.60 malong the incline by a group of students who together exert a constant horizontal force of 592 N. The professor's speed at the bottom of the ramp is 2.20 m/s .

Part A

Use the work-energy theorem to find his speed at the top of the ramp.

Item 4

A physics professor is pushed up a ramp inclined upward at an angle 26.0 above the horizontal as he sits in his desk chair that slides on frictionless rollers. The combined mass of the professor and chair is 88.0 kg . He is pushed a distance 2.60 malong the incline by a group of students who together exert a constant horizontal force of 592 N. The professor's speed at the bottom of the ramp is 2.20 m/s .

Part A

Use the work-energy theorem to find his speed at the top of the ramp.

Explanation / Answer

Change in Kinetic energy(KE) = Work done (W)

KEf - KEi = Wstudents - Wgravity

KE =E = ½mv²

0.5(88)vf2 - 0.5(88)(2.202) = 592(2.60)cos26 - (88x9.8)sin26 x 2.6

0.5(88)vf2 - 213 = 1383.428 - 983

vf2 = 400.494 + 213 = 613.5

Vf = 24.76 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote