For the system of capacitors shown in the figure below, find the following. (Let
ID: 1628127 • Letter: F
Question
For the system of capacitors shown in the figure below, find the following. (Let C_1 = 4.00 mu F and C_2 = 6.00 mu F.) (a) the equivalent capacitance of the system Your response differs from the correct answer by more than 100%. mu F (b) the charge on each capacitor on C1 mu C on C_2 mu C on the 6.00 mu F capacitor mu C on the 2.00 mu F capacitor mu C (c) the potential difference across each capacitor across C_1 across C_2 across the 6.00 mu F capacitor across the 2.00 mu F capacitor A 11.0-V battery is connected to a 4.20-mu F capacitor, How much energy is stored in the capacitor?Explanation / Answer
problem 11.
capacitance of the top branch Ct is (capacitors in series),
1/Ct=1/4+1/6
Ct=2.4 uf
bottom branch capacitance similarly is,
Cb=1.5 uf
a) equivalent capcitance is ( capacitors in parallel)
C=2.4 +1.5 =3.9 uf
b) both the branches are at te same potential.
Charge Q= C V
charge on top capactor plates,
Qt=2.4 * 90
=216 Coulombs (on C1 and 6 uf)
0n bottom plates,
Qb=1.5 *90
=135 coulombs (on 2 uf and C2)
c) potential difference
C1=Q/C
=216/4
=54 V
on 6 uf,
=216/6
=36 V
on 2 uf
135/2
=67.5 V
on C2
=135/6
=22.5 V
problem 12.
energy stored
U=CV2/2
=11*11*4.2/2 uJ(micro joules)
=254.1 *10-6 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.