Chapter 07, Problem 30 GO One object is at rest, and another is moving. The two
ID: 1628373 • Letter: C
Question
Chapter 07, Problem 30 GO One object is at rest, and another is moving. The two collide in a one-dimensional, completely inelastic collision. In other words, they stick together after the collision and move off with a common velocity. Momentum is conserved. The speed of the object that is moving initially is 27 m/s. The masses of the two objects are 2.9 and 7.8 kg. Determine the final speed of the two-object system after the collision for the case (a) when the large-mass object is the one moving initially and the case (b) when the small-mass object is the one moving initially.
Chapter 07, Problem 30 GO One object is at rest, and another is moving. The two collide in a one-dimensional, completely inelastic collision. In other words, they stick together after the collision and move off with a common velocity. Momentum is conserved. The speed of the object that is moving initially is 27 m/s. The masses of the two objects are 2.9 and 7.8 kg. Determine the final speed of the two-object system after the collision for the case (a) when the large-mass object is the one moving initially and the case (b) when the small-mass object is the one moving initially.
Chapter 07, Problem 30 GO One object is at rest, and another is moving. The two collide in a one-dimensional, completely inelastic collision. In other words, they stick together after the collision and move off with a common velocity. Momentum is conserved. The speed of the object that is moving initially is 27 m/s. The masses of the two objects are 2.9 and 7.8 kg. Determine the final speed of the two-object system after the collision for the case (a) when the large-mass object is the one moving initially and the case (b) when the small-mass object is the one moving initially.
Explanation / Answer
mass m1=2.9kg
mass m2=7.8kg
velocity(v)=27m/s
A)the velocity of m2 is 27m/s
initial velocity of m1 is 0m/s
after inelastic collision they stick together and travel with common velocity
momentum is conserved
m2u2+m1u1=(m1+m2)v
v=(7.8x27)/(2.9+7.8)=19.7m/s
B)if u2=0 that is larger block is at rest and u1=27m/s
applying conservation of momentum
m1u1+m2u2=(m1+m2)v
v=2.9x27/(2.9+7.8)
=7.3m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.