A position-time graph for a particle moving along the x axis is shown in the fig
ID: 1628378 • Letter: A
Question
A position-time graph for a particle moving along the x axis is shown in the figure below.
(a) Find the average velocity in the time interval
t = 2.00 s
to
t = 3.00 s.
(Indicate the direction with the sign of your answer.)
.... m/s ?
(b) Determine the instantaneous velocity at
t = 2.00 s
by measuring the slope of the tangent line shown in the graph. (Note that
t = 2.00 s
is where the tangent line touches the curve. Indicate the direction with the sign of your answer.)
... m/s?
(c) At what value of t is the velocity zero?
... s?
Explanation / Answer
a )
V = xf - xo / tf - to
V = 2 -11 / 3 - 2
V = - 9 m/sec
b )
m = dx / dt
= xf - xo / tf - to
= 0 - 13 / 3 - 0
= - 4.33 m/sec
c )
at t = 4 sec
the curve is horizontal..
so at t = 4 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.