Olympic swimmers can swim at a speed of 1.7 m/s. If an Olympic swimmer were swim
ID: 1628689 • Letter: O
Question
Olympic swimmers can swim at a speed of 1.7 m/s. If an Olympic swimmer were swimming in the ocean on a day when the wavelength of the waves was 20 m and the frequency was 1 Hz, would the swimmer be able to swim fast enough to avoid being lifted by a wave? Show your calculations. Sound travels around 340 m/s in air. If a bat squeaks and hears the echo of its squeak return to it 6 seconds later, how far away is the insect that the bat's squeak encountered? Show your calculations. Two sounds, one of 200 Hz and one of 194 Hz, occur at the same time. What beat frequency do you hear? Show your calculations.Explanation / Answer
Question 38) given f1 = 200 Hz , f2 = 194 Hz
Beat frequency = f1 - f2
= 200 - 194
= 6 Hz
Question 37) given, time (t) = 6 s
Speed (v)= 340 m/s
distance traveled = 2*d
so , v = 2*d/t
d = v*t/2 = 340*6/2 = 1020 m
therefore , distance = 1020 m
Question 36 )
velocity = frequency * wavelength
Given , f = 1 Hz , wavelength = 20 m
Velocity = 20*1 = 20 m/s
but it is given that velocity of swimmer = 1.7 m/s
So he wont be able to swim faster than wave and he will be lifted by wave
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.