A fast pitch softball player does a \"windmill\" pitch moving her hand through a
ID: 1628752 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Centripetal Acceleration is given by:
ac = V^2/r
r = 55 cm = 0.55 m
V = 66 mph = 29.5 m/sec
using given values:
ac = 29.5^2/0.55 = 1582.27 m/sec^2
B.
At lowest point
Fnet = m*a + m*g
Fnet = m*(a + g)
Fnet = 0.18*(1582.27 + 9.81) = 286.57 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.