An ultracentrifuge accelerates from rest to 100,000 rpm in 3.00 min. (a) What is
ID: 1629852 • Letter: A
Question
An ultracentrifuge accelerates from rest to 100,000 rpm in 3.00 min.
(a) What is its angular acceleration in rad/s2?
__rad/s2
(b) What is the tangential acceleration (in m/s2) of a point 9.00 cm from the axis of rotation?
__m/s2
Question 2
With the aid of a string, a gyroscope is accelerated from rest to 18 rad/s in 0.35 s.
(a) What is its angular acceleration in rad/s2?
__ rad/s2
(b) How many revolutions does it go through in the process?
___rev
Question 3 With what angular speed does the Earth rotate about its axis?
___rad/s
PLEASE ANSWER ALL THE QUESTIONS AND DONT GIVE ANY WRONG ANSWERS THANKS FOR YOUR HEL!
Explanation / Answer
(a) wi = 0
wf = 100,000 rpm = 100000 x 2pi rad / 60s
= 10471.98 rad/s
t = 3 x 60 = 180 sec
wf = wi + alpha t
10471.98 = 0 + 180 alpha
alpha = 58.2 rad/s^2
(b) a = alpha r = 58.2 x 0.09 = 5.24 m/s^2
----------------------------------------
(a) 18 = 0 + 0.35 alpha
alpha = 51.4 rad/s^2
(b) wf^2 - wi^2 = 2 alpha theta
18^2 - 0^2 = 2 (51.4) (theta)
theta = 3.14 rad
revolutions = 0.50 rev
--------------------
3. T = 24 hrs = 24 x 3600 sec
w = 2pi / T = 7.27 x 10^-5 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.