A rifle with a weight of 25 N fires a 5.5-g bullet with a speed of 200 m/s. (a)
ID: 1630378 • Letter: A
Question
A rifle with a weight of 25 N fires a 5.5-g bullet with a speed of 200 m/s. (a) Find the recoil speed of the rifle. m/s (b) If a 600-N man holds the rifle firmly against his shoulder, find the recoil speed of the man and rifle. m/s An astronaut in her space suit has a total mass of m_1 = 77.0 kg, including suit and oxygen tank. Her tether line loses its attachment to at rest with respect to her spacecraft, she throws her oxygen tank of mass m_2 = 12.0 kg away from her spacecraft with a speed v = 8.50 figure.Explanation / Answer
6. mass of rifle, M = 25 /9.8 = 2.55 kg
(A) Applying momentum conservation,
momentum just before firing = momentum just after firing
0 = (2.55 v) - (5.5 x 10^-3 x 200)
v = 0.43 m/s
(b) mass of rifle and man = (625)/9.8 = 63.78 kg
now applying momentum conservation,
0 = (63.78v) - (5.5 x 10^-3 x 200)
v = 0.017 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.