A 13.5-g bullet is fired into a block of wood at 265 m/s. The block is attached
ID: 1630545 • Letter: A
Question
A 13.5-g bullet is fired into a block of wood at 265 m/s. The block is attached to a spring that has a spring constant of 205 N/m. The block and bullet continue to move, compressing the spring by 35.0 cm before the whole system momentarily comes to a stop. Assuming that the surface on which the block is resting is frictionless, determine the mass of the wooden block. A 13.5-g bullet is fired into a block of wood at 265 m/s. The block is attached to a spring that has a spring constant of 205 N/m. The block and bullet continue to move, compressing the spring by 35.0 cm before the whole system momentarily comes to a stop. Assuming that the surface on which the block is resting is frictionless, determine the mass of the wooden block.Explanation / Answer
Using momentum conservation:
Pi = Pf
m1v1 + m2v2 = (m1 + m2)*V
V = speed of block and bullet
V = (m1v1 + m2v2)/(m1 + m2)
V = (0.0135*265 + m2*0)/(0.0135 + m2)
V = 3.5775/(0.0135 + m2)
After that bullet + block system compresses the spring, for that part usng energy conservation
KEi + PEi = KEf + PEf
0.5*M*V^2 + 0 = 0 + 0.5*k*x^2
V = sqrt (k*x^2/M)
V = sqrt (205*0.35^2/(0.0135 + m2))
from both equation
3.5775^2/(0.0135 + m2)^2 = 205*0.35^2/(0.0135 + m2)
3.5775^2/(205*0.35^2) = 0.0135 + m2
0.5096 = 0.0135 + m2
m2 = 0.5096 - 0.0135
m2 = 0.4961 kg = 496.1 gm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.