An advertisement shows a 1239 kg car slowly pulling at constant speed a large pa
ID: 1630771 • Letter: A
Question
An advertisement shows a 1239 kg car slowly pulling at constant speed a large passenger airplane to demonstrate the power of its newly-designed 84.7-hp (horsepower) engine. During the pull, the car passed two landmarks spaced 26.0 meters apart in 13.3 seconds. The passenger plane being towed is a Boeing 707, with a total weight of 62.5 tons. Calculate the force that opposes the motion. Assume that the efficiency of the car is such that 23.1% of the engine power is available to propel the car forward. N How much work is performed by the car on the airplane during this time? J How much work is performed by the airplane on the car during this time? JExplanation / Answer
The net force f = MA = P - F = 0; where F is the force opposing the pull P.
As there is no acceleration, we can say is that P = F; so that A = 0 is the acceleration (none).
If we assume all the power available is actually used, then 84.7*.231 = 19.5657 HP is used when dragging the plane that is 26 m.
1 HP = 745.7 J/s ; 19.5657HP = 14590 J/s and work done in that 13.3 seconds is QE = 13.3*14590 = 194048.9 Joules.
And over that 26 m; F = QE/S = 194048.9/26 = 7463.42 N is the force opposing the tow car. ANS.
And from earlier, QE = 194048.9 Joules is the work done by the tow car. ANS.
The airplane's drag/friction works to offset the energy input by the tow car. So it's equal to minus QE = -194048.9. ANS.
Note...both QE's are done on or by the entire system, not just the car or the plane, but both, the total system. This is obvious if you just do a thought experiment and put the brakes on for the airplane. Both the car and the plane will slow down, both are acted on by what the plane does.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.