A particular tin can phone is connected by a 12 m long wire of mass 38 g. If the
ID: 1630879 • Letter: A
Question
A particular tin can phone is connected by a 12 m long wire of mass 38 g. If the tension in the string is 11 N, how long does it take a sound wave to travel from one end to the other? A whistle can produce sound with an intensity level of 110 dB. How many whistles would be necessary to reach the pain level of 120 dB? An ambulance travelling at 18 m/s is approaching a jogger, from behind, running in the same direction with a speed of 4 m/s. If the siren has a frequency of 728 Hz, what frequency does the jogger hear? Two speakers standing 0.85 m apart are in phase with each other. A person is standing 1.1 m directly in front of one of the speakers. Determine the lowest frequency that would produce constructive interference at your location. A 66 cm guitar string has a standing wave with three anodes. What is the wavelength of this waveExplanation / Answer
linear mass density = 38 x 10^-3 / 12 = 3.17 x 10^-3 kg / m
v = sqrt[ T / linear mass density]
= sqrt[ (11) / (3.17 x 10^-3)]
= 58.9 m/s
t = L / v = 12 / 58.9 = 0.204 sec
2. 110 = 10 log ( I / 10^-12)
I = 0.1 W/m^2
120 = 10 log(I' / 10^-12)
I' = 1 W/m^2
n = I' / I = 10
3. f = 728 ( 346 -4) / (346 + 18)
f = 684 Hz
4. path diff = sqrt(1.1^2 + 0.85^2) - 1.1
= 0.29 m
for constructive ,
path diff = 0.5 lambda
lambda = 0.58 m
f = v / lambda = 346 / 0.58 = 596.3 Hz
5. 1.5 lambda = 66 cm
lambda = 44 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.